Trener Etykiety
i Protokołu Dyplomatycznego
Zbigniew J. Zieliński studioz@gazeta.pl

Prezydent Andrzej Duda nie jest moim prezydentem. Dlaczego?

2023-12-24 18:51:30, komentarzy: 0

    Nim odpowiem na pytanie, czuję się w obowiązku wyjaśnić, że jestem jednym

z milionów suwerenów, którzy podzielają moje stanowisko, i mają prawo wyrazić swoje

 

niezadowolenie. Dlaczego urzędująca Głowa Państwa zasługuje na taką ocenę?

 

  • Prezydent nie jest apolityczny, a Jego lojalność wobec prezesa PiS jest mocno przewartościowana.

  • Manifestuje swoją przynależność religijną, co – jak prawo każdego obywatela - jest Jego prywatną, a nie publiczną sprawą.

  • Będąc Pierwszym Obywatelem RP zabiega o łaskawy uścisk dłoni Jarosława Kaczyńskiego i jego kuzyna Jana Marii Tomaszewskiego.

  • Jako doktor prawa zawiódł swojego promotora i, będąc osobą piastującą najwyższy urząd w państwie, nie szanuje Konstytucji, choć często się na nią powołuje.

 

Podczas wystąpień publicznych „gwiazdorzy” epatując teatralną dramaturgią. Mowa ciała, a zwłaszcza mimika dopełniają negatywny przekaz.

 

Prezydent Andrzej Duda nie ma instynktu dyplomaty. Jego wypowiedź o kandydacie na prezydenta USA, cyt.: „Z mojego punktu widzenia nie ma znaczenia, kto jest prezydentem Stanów Zjednoczonych” jest tego wybitnym dowodem i ujawnia brak myślenia strategicznego.

 

 

Nie ukrywa swojej niechęci do UE, określając ją „wyimaginowaną wspólnotą”.

Rodowód tej wspólnoty sięga końca lat 50., kiedy to powstała EWG i na przełomie lat 70. i 80. pozwoliła krajom Europy Zachodniej na ogromny wzrost tempa gospodarczego.

 

Prezydent nie szanuje osób o odmiennej seksualności i tożsamości płciowej – wbrew Jego opinii, to nie jest ideologia. To są ludzie.

 

Po zgrzytach w relacjach polsko-ukraińskich, codzienne kontakty telefoniczne

z Wołodymirem Zelenskim zamienił na głuchy telefon, a „medialna przyjaźń” odeszła w zapomnienie.

 

Ucieka od niewygodnych spraw, udając się np. z wizytą zagraniczną do kraju

z którym łączą nas tylko kurtuazyjne relacje.

 

Podpisując na stojąco – obok siedzącego prezydenta Trumpa - w Białym Domu, deklarację o

partnerstwie strategicznym, podważył powagę urzędu prezydenta RP i zaufanie suwerena.

 

Przypomnę, że Prezydent Rzeczypospolitej obejmuje urząd po złożeniu wobec Zgromadzenia Narodowego następującej przysięgi:

 

"Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem".

(1Art. 130. Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej)

 

Zbigniew J. Zieliński

Kategorie wpisu: Politycy
« powrót

Dodaj nowy komentarz

                            Pierwsza Dama może być tylko jedna!


    Corazczęściej w mediach spotykamy się ze zwrotem "pierwsza dama RP", niekoniecznie adresowanym do żony głowy państwa-urzędującego prezydenta.
Wiele pojęć z protokołu dyplomatycznego funkcjonuje dziś w języku potocznym, jak np. ambasador.
Słyszymy o „ambasadorze (polskiej) kultury, sportu”, a ostatnio pojawiają się (bez umiaru!) ambasadorzy różnych marek, akcji itp.
Podobnie rzecz ma się z tytułem Pierwsza Dama. Mówi się o „pierwszej damie (polskiej) piosenki, filmu, awiacji,”. I w zasadzie można się z tymi odniesieniami zgodzić, jako że wyróżniają jedną wybitną postać w danej dziedzinie. Nie można natomiast zgodzić się co do powielania zwrotu „pierwsza dama RP” wobec każdej kobiety związanej z politycznym establishmentem.
  Tygodnik „Polityka” w relacji z gali wręczania Paszportów POLITYKI podpisuje jedno ze zdjęć: „Pierwsze Damy RP”. Zdjęcie przedstawia m.in. Annę Komorowską (Pani Prezydentowa), Ewę Kopacz (Pani Marszałek Sejmu) i Hannę Gronkiewicz-Waltz (Pani Prezydent Warszawy).
Pierwszą Damą jest oczywiście Pani Prezydentowa. Pozostałe panie, choć pełnią ważne funkcje, pierwszymi damami RP już nie są. Można by ewentualnie określić je kolejno mianem; pierwsza dama Sejmu RP, pierwsza dama warszawskiego Ratusza.
    Portal „Gazeta.pl”też się w tej kwestii rozpędził, komentując wypowiedź pani poseł Beaty Kempy
w sprawie listu do żony premiera. Z redakcyjnego komentarza wynika, jakoby poseł Kempa adresowała (ten konkretny) list do Pierwszej Damy RP.
Takie praktyki dowodzą braku znajomości podstaw protokołu dyplomatycznego przez dziennikarzy. Może warto od czasu do czasu odświeżyć znajomość tych zagadnień?
    Pierwsza Dama to honorowy tytuł przysługujący kobiecie związanej oficjalnie z mężczyzną będącym głową państwa, prezydentem, ale z monarchą już nie.
Zwyczajowo pierwszą damą jest żona prezydenta, jednak w przypadku wolnych związków funkcję tą przejmuje jego życiowa partnerka.
Warto w tym miejscu dodać, że gdy głową państwa jest kobieta, męskim odpowiednikiem pierwszej damy jest pierwszy dżentelmen.
    W różnych krajach funkcja pierwszej damy jest różnie sformalizowana, i zazwyczaj pani
prezydentowa pełni rolę reprezentacyjną. Choć wobec małżonki prezydenta nie ma prawnego wymogu by pokazywać się publicznie, to często jej obowiązki sprowadzają się do obejmowania honorowych patronatów różnego rodzaju uroczystościom i szczytnym inicjatywom.
Podczas składania wizyt oficjalnych głowa państwa wraz z pierwszą damą stanowią parę głównych gości. W trakcie rewizyty pierwsza dama towarzyszy głowie państwa tworząc parę gospodarzy.
    Tak jak jeden jest Prezydent RPPierwszy Obywatel RP, tak jedna jest
Pani Prezydentowa
Pierwsza Dama RP.


                                                                                                            Zbigniew J. Zieliński 
 
                                        „Krawat – męska rzecz”


    Formalny kod ubioru, zwany też klasycznym, to garnitur i biała koszula oraz dodatki.
Jednym z najważniejszych i najbardziej widocznych dodatków jest krawat, dlatego uważa się go za
nieodłączny element eleganckiego mężczyzny.
    Krawat (fr. cravate) – ozdoba męskiego lub damskiego stroju, będąca wąskim paskiem materiału wiązanym wokół szyi pod kołnierzykiem koszuli.
  Nie zawsze mamy świadomość, że tym kawałkiem kolorowego materiału można tak wiele zasygnalizować. Można, bo krawat – wbrew pozorom – ma duże znaczenie psychologiczne w odbiorze wizerunku. Np. politycy chętnie posługują się czerwienią we wszelkich jej wariantach –skojarzenie
z silnym, władczym charakterem.
    Jak już wspomniałem, krawat jest tylko dopełnieniem całości ubioru, ale to za jego
zasługą mężczyzna postrzegany jest jako dojrzały partner, podchodzący z szacunkiem
do okoliczności w jakich się znajduje.
    Nie lada sztuką jest dobór krawata, i nie wszyscy panowie sobie z tym radzą. Wizerunek eleganckiego mężczyzny w dobrze skrojonym garniturze i eleganckich butach możezepsuć źle dobrany krawat. Więc jeśli zawodzi własne wyczucie, można zawierzyć kobiecej intuicji – ta zazwyczaj jest trafna.
  Najczęściej popełnianym błędem jest powielanie wzoru i koloru krawata z resztą ubioru (zwłaszcza z koszulą) oraz – co zdarza się często – noszenie „na okrągło” tego samego egzemplarza. Powinien być też staranie zawiązany (węzeł!) i na odpowiednią długość (koniuszek na wysokości pasa).
  Najbezpieczniej jest tak dobierać elementy ubioru, by jedna rzecz była gładka a jedna wzorzysta. Tak więc do gładkiej koszuli możemy założyć wzorzysty krawat,
i odwrotnie. Można też posłużyć się (raczej swobodnym) kodem kolorystycznym – kolor krawata zgodny z kolorem koszuli. Oczywiście najwytworniejszy to ten z jedwabiu, ew. żakardowy.
  Warto przypomnieć, że czerń zarezerwowana jest wyłącznie na uroczystości pogrzebowe, i niestosowne jest noszenie czarnego krawata w innych okolicznościach
jak czyni to pan prezes Kaczyński – krawat nie jest symbolem żałoby!


                                                                                                        Zbigniew J. Zieliński 

Wyszukiwarka

Tworzenie stron WWW - Kreator stron internetowych