Trener Etykiety
i Protokołu Dyplomatycznego
Zbigniew J. Zieliński studioz@gazeta.pl

Pierwsza Dama

2016-02-08 12:02:01, komentarzy: 0

      

" Pierwsza Dama – instytucja, czy przywilej?"

 

 

 

Pierwsza Dama to honorowy tytuł przysługujący kobiecie związanej oficjalnie

z mężczyzną będącym głową państwa, prezydentem, ale z monarchą już nie.

Zwyczajowo pierwszą damą jest żona prezydenta, jednak w przypadku wolnych związków funkcję tą przejmuje jego życiowa partnerka.

Warto w tym miejscu dodać, że gdy głową państwa jest kobieta, męskim odpowiednikiem pierwszej damy jest pierwszy dżentelmen.

W różnych krajach funkcja pierwszej damy jest różnie sformalizowana, i zazwyczaj pani prezydentowa pełni rolę reprezentacyjną. Choć wobec małżonki prezydenta nie ma prawnego wymogu by pokazywać się publicznie, to często jej obowiązki sprowadzają się doobejmowania honorowych patronatów różnego rodzaju uroczystościom i szczytnym inicjatywom.Podczas składania wizyt oficjalnych głowa państwa wraz z pierwszą damą stanowią parę głównych gości.W trakcie rewizyty pierwsza dama towarzyszy głowie państwa tworząc parę gospodarzy.

 

Analizując aktywność polskich Pierwszych Dam, można przychylić się do tezy

wskazującej raczej na instytucję Pierwszej Damy. Autentyczne angażowanie się

Pań Prezydentowych w działalności na rzecz środowisk kobiet czy dzieci, plasuje je w rzędzie przykładnych towarzyszek głów państwa. W wyniku transformacji ustrojowej w Polsce, powrócił urząd prezydenta, a z nim pojawiła się właśnie instytucja Pierwszej Damy.

Barbara Jaruzelska, żona Wojciecha Jaruzelskiego Prezydenta PRL (i Prezydenta RP), nie znalazła się w roli Pani Prezydentowej. Nie wiadomo, czy to brak tradycji

w tej materii, czy też niezręczna sytuacja na rodzącej się nowej scenie politycznej, nie pozwalały na podjecie takiej inicjatywy.

Szlak przetarła Danuta Wałęsa (pierwsza Pani Prezydentowa w RP) na barki której spadł wcześniej obowiązek i zaszczyt odebrania Nagrody Nobla, w imieniu – jeszcze nie prezydenta – Lecha Wałęsy. Kiedy już zostałą Pierwszą Damą, dość nieśmiało,

i z pewnym dystansem objęła honorowym patronatem Fundację Sprawni Inaczej oraz gdańską Fundację na Rzecz Rozwoju Kultury.

Instytucji Pierwszej Damy blask nadała dopiero Jolanta Kwaśniewska, pełniąc tę rolę dwukrotnie (dwie kadencje Aleksandra Kwaśniewskiego). Wielokrotnie udowadniała swoją klasę, znając przede wszystkim swoje miejsce u boku męża prezydenta, wykazując znajomość nie tylko etykiety, ale też zawiłego protokołu dyplomatycznego. Założyła Fundację Porozumienie Bez Barier.

Maria Kaczyńska, Pani Prezydentowa, której nie było dane pełnić swojej funkcji do końca pięcioletniej kadencji Lecha Kaczyńskiego. Przyjęta z pewną rezerwą, szybko dała się poznać jako znakomita towarzyszka Pierwszego Obywatela RP.

Była matką chrzestną pierwszego polskiego samolotu myśliwskiego typu F-16 "Jastrząb". Kiedy podpisała się pod apelem kobiet mediów do parlamentarzystów

o pozostawienie bez zmian zapisu konstytucji w dziedzinie ochrony życia, została

w niewybredny sposób zaatakowana przez o. Tadeusza Rydzyka. Patronowała wielu szczytnym akcjom, takim jak "Tydzień Walki z Rakiem Szyjki Macicy", "SzlachetnaPaczka", i wielu innym.

Anna Komorowska, podobnie jak jej poprzedniczka,jest matką chrzestną – okręt ORP „Śniardwy”. Podjęła wiele działań wspierających działalność charytatywną,

m.in. „Szlachetna Paczka”. Patronowała wielu akcjom na rzecz propagowania zdrowia kobiet. Bywało, że nie zawsze zajmowała właściwe miejsce przy mężu-prezydencie.

Agata Duda-Kornhauser, pisana – nie wiedzieć czemu - często z nazwiskiem panieńskim wdrugim członie, to Pani Prezydentowa, przed którą wiele jeszcze wyzwań, i czas pokaże, jak sprawdzi się jako Pierwsza Dama RP. Póki co, dała się poznać jako świetnie prezentująca się „druga połowa” głowy państwa, angażująca się w szczytne akcje charytatywne.

 

 

                                                                                                                                          Zbigniew J. Zieliński

 

 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

                            Pierwsza Dama może być tylko jedna!


    Corazczęściej w mediach spotykamy się ze zwrotem "pierwsza dama RP", niekoniecznie adresowanym do żony głowy państwa-urzędującego prezydenta.
Wiele pojęć z protokołu dyplomatycznego funkcjonuje dziś w języku potocznym, jak np. ambasador.
Słyszymy o „ambasadorze (polskiej) kultury, sportu”, a ostatnio pojawiają się (bez umiaru!) ambasadorzy różnych marek, akcji itp.
Podobnie rzecz ma się z tytułem Pierwsza Dama. Mówi się o „pierwszej damie (polskiej) piosenki, filmu, awiacji,”. I w zasadzie można się z tymi odniesieniami zgodzić, jako że wyróżniają jedną wybitną postać w danej dziedzinie. Nie można natomiast zgodzić się co do powielania zwrotu „pierwsza dama RP” wobec każdej kobiety związanej z politycznym establishmentem.
  Tygodnik „Polityka” w relacji z gali wręczania Paszportów POLITYKI podpisuje jedno ze zdjęć: „Pierwsze Damy RP”. Zdjęcie przedstawia m.in. Annę Komorowską (Pani Prezydentowa), Ewę Kopacz (Pani Marszałek Sejmu) i Hannę Gronkiewicz-Waltz (Pani Prezydent Warszawy).
Pierwszą Damą jest oczywiście Pani Prezydentowa. Pozostałe panie, choć pełnią ważne funkcje, pierwszymi damami RP już nie są. Można by ewentualnie określić je kolejno mianem; pierwsza dama Sejmu RP, pierwsza dama warszawskiego Ratusza.
    Portal „Gazeta.pl”też się w tej kwestii rozpędził, komentując wypowiedź pani poseł Beaty Kempy
w sprawie listu do żony premiera. Z redakcyjnego komentarza wynika, jakoby poseł Kempa adresowała (ten konkretny) list do Pierwszej Damy RP.
Takie praktyki dowodzą braku znajomości podstaw protokołu dyplomatycznego przez dziennikarzy. Może warto od czasu do czasu odświeżyć znajomość tych zagadnień?
    Pierwsza Dama to honorowy tytuł przysługujący kobiecie związanej oficjalnie z mężczyzną będącym głową państwa, prezydentem, ale z monarchą już nie.
Zwyczajowo pierwszą damą jest żona prezydenta, jednak w przypadku wolnych związków funkcję tą przejmuje jego życiowa partnerka.
Warto w tym miejscu dodać, że gdy głową państwa jest kobieta, męskim odpowiednikiem pierwszej damy jest pierwszy dżentelmen.
    W różnych krajach funkcja pierwszej damy jest różnie sformalizowana, i zazwyczaj pani
prezydentowa pełni rolę reprezentacyjną. Choć wobec małżonki prezydenta nie ma prawnego wymogu by pokazywać się publicznie, to często jej obowiązki sprowadzają się do obejmowania honorowych patronatów różnego rodzaju uroczystościom i szczytnym inicjatywom.
Podczas składania wizyt oficjalnych głowa państwa wraz z pierwszą damą stanowią parę głównych gości. W trakcie rewizyty pierwsza dama towarzyszy głowie państwa tworząc parę gospodarzy.
    Tak jak jeden jest Prezydent RPPierwszy Obywatel RP, tak jedna jest
Pani Prezydentowa
Pierwsza Dama RP.


                                                                                                            Zbigniew J. Zieliński 
 
                                        „Krawat – męska rzecz”


    Formalny kod ubioru, zwany też klasycznym, to garnitur i biała koszula oraz dodatki.
Jednym z najważniejszych i najbardziej widocznych dodatków jest krawat, dlatego uważa się go za
nieodłączny element eleganckiego mężczyzny.
    Krawat (fr. cravate) – ozdoba męskiego lub damskiego stroju, będąca wąskim paskiem materiału wiązanym wokół szyi pod kołnierzykiem koszuli.
  Nie zawsze mamy świadomość, że tym kawałkiem kolorowego materiału można tak wiele zasygnalizować. Można, bo krawat – wbrew pozorom – ma duże znaczenie psychologiczne w odbiorze wizerunku. Np. politycy chętnie posługują się czerwienią we wszelkich jej wariantach –skojarzenie
z silnym, władczym charakterem.
    Jak już wspomniałem, krawat jest tylko dopełnieniem całości ubioru, ale to za jego
zasługą mężczyzna postrzegany jest jako dojrzały partner, podchodzący z szacunkiem
do okoliczności w jakich się znajduje.
    Nie lada sztuką jest dobór krawata, i nie wszyscy panowie sobie z tym radzą. Wizerunek eleganckiego mężczyzny w dobrze skrojonym garniturze i eleganckich butach możezepsuć źle dobrany krawat. Więc jeśli zawodzi własne wyczucie, można zawierzyć kobiecej intuicji – ta zazwyczaj jest trafna.
  Najczęściej popełnianym błędem jest powielanie wzoru i koloru krawata z resztą ubioru (zwłaszcza z koszulą) oraz – co zdarza się często – noszenie „na okrągło” tego samego egzemplarza. Powinien być też staranie zawiązany (węzeł!) i na odpowiednią długość (koniuszek na wysokości pasa).
  Najbezpieczniej jest tak dobierać elementy ubioru, by jedna rzecz była gładka a jedna wzorzysta. Tak więc do gładkiej koszuli możemy założyć wzorzysty krawat,
i odwrotnie. Można też posłużyć się (raczej swobodnym) kodem kolorystycznym – kolor krawata zgodny z kolorem koszuli. Oczywiście najwytworniejszy to ten z jedwabiu, ew. żakardowy.
  Warto przypomnieć, że czerń zarezerwowana jest wyłącznie na uroczystości pogrzebowe, i niestosowne jest noszenie czarnego krawata w innych okolicznościach
jak czyni to pan prezes Kaczyński – krawat nie jest symbolem żałoby!


                                                                                                        Zbigniew J. Zieliński 

Wyszukiwarka

Tworzenie stron WWW - Kreator stron internetowych